Hakkı Yenen Bir Dizi: Dirk Gently İnceleme

 📎 Dirk Gently, ”underrated” kelimesinin ete kemiğe bürünmüş hali. Şaşırtıcı olansa Douglas Adams’ın (Otostopçunun Galaksi Rehberinin yazarı) kitabından uyarlanan, başrolünde Elijah Wood bulunan bir projeden neredeyse kimsenin haberinin olmaması...

Dizi, Douglas Adams’ın Dirk Gently’nin Holistik Dedektiflik Bürosu ve Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati adlı iki kitaplık serisinden uyarlanıyor. Dirk Gently, holistik bir Dedektiftir. Holistik kelimesinin Türkçe karşılığı ise "bütünsel" demek, yani kitabın başında birbirinden alakasız görünen, kafa karıştıran ne kadar detay varsa hepsi, hikayenin sonunda bir bütüne bağlanıyor.

Bu yüzden dedektifimiz Everything is connected! "Her şey bağlantılı" diye söylenip etrafta koşuşturuyor. Dizinin başında kafalar çorba olsa da Dirk Gently, holistik bir dedektif olarak bazı önsezilere sahip ve bu şekilde genellikle beceriksizce ve oradan oraya sürüklenerek davalarını çözüyor.

Kitaplarla dizi arasında devasa farklılıklar bulunmaktadır. Dizinin yapımcısı Max Landis, yalnızca temeli kitaptan alıyor. Dizi, geçtiği zaman, karakterleri, mekan ve olay örgüsü gibi alanlarda kitaptan ayrışmaktadır. Bunu biraz Doctor Who’daki klasik seri ve modern seri ayrımı gibi düşünebilirsiniz.

Kitaptaki dedektifimiz Dirk gıcık, kaba ve daha yaşlı karakterken, dizideki Dirk ise daha genç, şaşkın, aşırı iyi niyetli ve herkesle arkadaş olup hemen her maceraya atılabileceğini düşünen hiperaktif biri. Onları karşılaştırmak, biraz Birinci Doktor’la On Birinci Doktor’u karşılaştırmak gibi oluyor.

Dirk, küçük yaşta CIA tarafından alıkoyulmuş ve üzerinde deneyler yapılmış biri... Tabii işi, oradan oraya sürüklenip dava çözmek olan biri nasıl küçük bir hücrede yeteneğini sergileyebilir ki? Bu yüzden bir noktada CIA bu projeyi çöpe atıyor ve denekleri serbest bırakıyor. Ancak dizideki deney tesisinde, kitaptakinden farklı olan başka holistik meslekler de mevcut: holistik bir aktör, holistik zihin vampirleri ve holistik bir katil gibi. Yani iki farklı evrendeki zaman çizgisi epey farklı.

Dizinin her iki sezonu da absürt ögelere sahip. Örneğin ilk sezonda zamanda yolculuk, kayıp bir çocuk, tarikatımsı bir örgüt, bir mucit, ruh emici gibi takılan ve her yeri kırıp geçiren üçlü bir arkadaş grubu, tamamen dizi için uydurulmuş bir tür zihin hastalığı gibi ögeler bulunmakta. Önemli karakterler arasında bir köpek balığı, bir kara kedi ve tatlı bir köpeği bile sayabiliriz.

Kulağa karışık ve anlaşılması zor gelmesi çok doğal. Emin olun aynı şey Elijah Wood’un oynadığı, dizinin ana karakterlerinden biri olan Todd Brotzman için de geçerli. Ama toplam 8 bölümlük sezonu bitirdiğinizde, gerçekten her şey bütünsel bir biçimde bağlanmış oluyor. Size de ‘Haaaa, öyleymiş demek…’ diye başınızı sallamak düşüyor.

8 bölümün içerisinde güçlü kadın karakterlerden, doğaüstü güçe sahip hayvanlara, mizahi dilden, karanlık ve aksiyonlu sahnelere kadar her şey var. Dizi başlarda kafanızı karıştırsa da özgün karakterleri ve küçük görevleriyle 8 bölümü sıkılmadan takip etmenizi sağlıyor ve 2. sezona atlamanıza olanak tanıyor.

İkinci sezon ise cep bir boyutta orta çağ konsepti masal diyarı ve büyücülerle geçiyor. Sezonun sonunda yine davalar çözülüp, her şey yerli yerine oturtuluyor fakat insan ortada kesinlikle yeni bir sezonun planlandığını tahmin edebiliyor. Tabii, artık öyle bir ihtimal yok çünkü reytingleri düşük olduğundan dizinin durdurulmasına karar verilmiş.

Dizinin ilk 2 sezonu ise şu an Netflix’te yer almaya devam etmektedir.

Dirk Gently'nin Holistik Dedektiflik Bürosu Trailer

Yorumlar

Daha yeni Daha eski