Klass Film Analizi

Klass 2007 Estonya yapımı bir film. Yönetmen koltuğunda ise Ilmar Raag var. Doğrusunu söylemek gerekirse, daha önce hiç Estonya filmi izlememiştim. Bu filmi izlemeye karar vermemde bunun etkisi büyük.

Filmin içeriğine gelince, film konu olarak lise çağındaki öğrencileri ele almış. Birbirleri aralarındaki iletişimi, anlaşmazlıkları, aşağılamaları, kavgaları ve daha ötesini çok iyi analiz etmiş. Yönetmen ve senarist koltuğundaki Raag, gerçekçi ve etkileyici bir senaryoya imza atmış, film genelinde öğrenciler arasında geçen konuşmalar izleyicileri gerçekten etkiliyor. Filmin henüz başında Jooseb’in koruyucusu olarak görülen Kaspar’ın gurur hakkındaki yorumu etkileyici:

“What is honor? I think we’re speaking about something else. We say ‘that sucks’ or ‘this blows’. We don’t say honor.”

Filmdeki oyuncuların çoğu 18 yaşının altındalar, bununla beraber çoğunun (Vallo Kirs dışında) ilk sinema tecrübesi. Buna rağmen göze batmayan bir oyunculuk sergilenmiş. Bunda herkesin aslında kendisini oynamasının da etkisi var gibi. Hepsi lise çağındaki “çocuklar” tabiri-caizse.

Filmin sonu biraz tahmin edilebilir olsa da etkileyici. Şahsen finalden sonra 2 dakika ekrana bakakaldım. Okullardaki şiddetin nasıl kontrol altından çıkabileceği, tüm çarpıcılığıyla gözler önüne serilmiş. İnsanın, “bu kadarı da fazla” dediği bazı doruk noktaları filmde mevcut. Filmin gerçek bir hikayeden esinlenilerek yapılmış olması da insana ayrı bir acı veriyor.

Jooseb’in babasına da değinemeden geçemeyeceğim. Asker olan babanın şiddete karşı olan tutumu olayın daha da vahim yerlere gelmesine neden oluyor. Jooseb’e attığı yumruk, Jooseb’e gerçekleri gösteriyor ve o olaylar karşısındaki soğuk kanlı Jooseb’i bir canavara dönüştürebiliyor. İzleyicilerin beklentisi de hep bu yönde oluyor zaten film boyunca. İnsan film süresince “bardağı taşıran son damla”yı bekliyor. Belki de beklediğinden fazlasını buluyor…

Film birçok festivallerden de ödülle dönmeyi başardı. Aslında pek ödül kaygısı güdülmeden çekilen mütavazi bir film olarak yorumlansa da ödülleri hak ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. 2007 Varşova Film Festivali’nde aldı. Ayrıca 80. Akademi Ödüllerinde Yabancı Film Dalında Estonya’nın adayıydı.


klass film konusu, klass film analizi, klass film izle, klass film ekşi, Klass 2007 ekşi, klass 2007 izle, klass filmi hakkında

Yorumlar

Daha yeni Daha eski