Secret Hitler: Oyun Kılavuzu

 📎 Secret Hitler, Among Us/Town of Salem/Were Wolf tarzında bir "Role Play" oyunudur.

2. Dünya Savaşı öncesinde Almanya'da hükümeti ele geçirmeye çalışan gizli Faşist üyeler, Hitler vs çoğunluğa sahip ama kimin hangi tarafta olduğunu bilmeyen Liberallerin çatışmasını konu alan 5-10 kişiyle oynanabilen bir rol yapma oyunudur.

Secret Hitler Nasıl Oynanır?

Oyunda 3 grup vardır. Liberaller, Faşitler ve bir Hitler.

Hitler, Faşistler ile aynı takımdadır ve Faşistler, Hitlerin kim olduğunu bilmesine rağmen Hitler kimlerin Faşist olduğunu bilmemektedir (5 ve 6 kişilik oyunlarda bilirler). Liberaller ise hiç kimseyi bilmemektedir.

Liberaller 5 Liberal yasa çıkartarak veya Hitler'i öldürerek kazanıyor.
Faşistler ise 6 Faşist yasa çıkartarak veya 3 Faşist yasadan sonra Hitler'i Şansölye seçtirerek kazanıyor.

Başlangıç

Oyuncuların rolleri kartlarla rastgele dağıtılır. Oynayan kişi sayısına göre rol dağılımı da değişir:

1. Aşama: Seçim

Başkan ve Şansölye belirlendikten sonra oyuncular herkesin görebileceği şekilde oy verecekler. Oy vermeden önce tartışabilirsiniz, çünkü Liberallerin en büyük kozu, çoğunluklarıdır ve bu çoğunluklarını da seçimlerde Faşistleri hükümete sokmayarak kullanmaları gerek.

Eğer oyların %50'sinden fazlası "Ja" (Evet) ise, Başkan ve Şansölye hükümeti kurmuş oluyor ve sonraki aşamaya geçiyorlar.
Eğer oylar eşitse veya %50'den fazlası "Nein" (Hayır) ise, Başkanlık bir sonraki oyuncuya geçiyor ve yeni bir hükümet arayışına giriliyor.

Eğer 3 kere art arda bir hükümet kurulamazsa, anarşi sonucu çıkar ve yasa kartlarının en üstünde bulunan yasayı direkt olarak kabul edilir. Bu yasa Faşist veya Liberal yasa olabilir fakat bu yolla gelen yasaların sağladığı güçler geçersiz sayılıyor. Yani Faşist yasa gelirse, onun getirisi olan güçleri Başkan kullanamıyor.

Bir önceki turda hükümet kurmuş kişiler, sonraki turda Şansölye olamazlar.

2. Aşama: Yasama

Yasama zamanında bütün Parlamento üyeleri sessiz olmak zorunda. Fakat sonrasında hem Başkan hem de Şansölye ellerine gelen kartları açıklamalıdırlar, tamamen rol oyunu olduğu için bu açıklamalara inanıp inanmamak oyunculara kalır.

Başkan, Şansölye'ye İki Faşist, İki Liberal veya Bir Faşist ve Bir Liberal kartları verebilir, fakat ne verdiği konusunda yalan da söyleyebilir.

Eğer Başkan'dan 2 Faşist kartı alıp, Faşist yasa çıkartmak zorunda kalan Şansölye, daha sonra Başkan'ın "Ben ona bir Liberal, bir Faşist kart verdim" demesiyle çok zor bir duruma düşebilir. İlk etapta başkan ve şansölye arasında geçen diyalogları tüm oyuncular dinler.

Daha sonrasında diğer oyuncular da açıklamalarını yaparlar. Yasama sonucunda Başkanlık bir sonraki oyuncuya geçer ve başkan Şansölyesini seçmek için oylama sunar ve oyun bu şekilde devam eder.

Oyunda toplam 11 tane Faşist, 6 tane de Liberal yasa kartı bulunmakta. Her tur 3 kart seçileceği için, kart sayısı 2'ye düşünce oyundan çıkarılan kartlar tekrar karıştırılır.

Yasama bölümünde Başkan'a bir güç vermeyen Liberal ve Faşist yasalar atandıysa, oyun bir sonraki seçimle devam eder.

Başkan'a güç veren bir yasa atandıysa, oyun İdari Eylem aşamasına geçilir.

3. Aşama: İdari Eylem (Tablodaki yasa sayılarının sonuçları)

Liberal Yasa 5 olduğunda veya Hitler öldüğünde oyunu Liberaller kazanır.

Faşist Yasa Sayısı 1 olduğunda: Başkana Hiçbir güç vermemektedir (9-10 kişilik oyunlarda bir oyuncunun hangi takıma ait olduğunu öğrenme yetkisi verir).
Faşist Yasa 2 olduğunda: Yasanın atandığı hükümetin başkanı, başka bir oyuncunun hangi takıma ait olduğunu öğrenir (Hitler'i de Faşist olarak göreceği için, kimin Hitler olduğunu bilemez. İstediği gibi yalan söyleyebilir. 7 ve üzeri oyunculu oyunlarda geçerlidir)
Faşist Yasa 3 olduğunda: Yasanın atandığı hükümetin başkanı, bir sonraki başkanı seçer. Seçilen başkan Şansölye adayını belirler ve oylanır eğer bu aşamada Şansölye seçilen kişi Hitler ise oyunu Faşistler kazanır.
Faşist Yasa 4 olduğunda: Yasanın atandığı hükümetin başkanı, bir başka oyuncuyu öldürme yetkisi kazanır (Faşistler, Liberal sayısını azaltıp, seçimleri kolaylaştırmayı amaçlar. Liberaller ise Hitler'i öldürüp oyunu kazanmaya çalışırlar).
Faşist Yasa 5 olduğunda: Yukarıdaki durumun aynısı geçerlidir. Yasanın atandığı hükümetin başkanı, bir başka oyuncuyu öldürme yetkisi kazanır.
Faşist Yasa 6 olduğunda: Oyunu Faşistler kazanır.

Veto hakkı: 5 tane Faşist yasa eklendikten sonra, eğer Şansölye aldığı 2 kartı da onaylamak istemezse veto etmeyi talep edebilir. Eğer başkan da vetoyu kabul ederse o elin kartları oyundan çıkarılır, hükümet düşer ve yeni bir seçime gidilir. Eğer Başkan vetoyu kabul etmezse, Şansölye elindeki kartlardan birini yeni yasa olarak atamak zorundadır.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski