Tarih ve Kültür Başkenti: Edinburgh

 📎 Edinburgh, 1437 yılından beri İskoçya’nın başkenti olarak bilinmektedir. Oldukça eski bir tarihe sahip olan Edinburgh, Glasgow’dan sonra ülkenin ikinci büyük kentidir. Kuzey Denizine yakın bir konumda olmasıyla denizcilik faaliyetleri oldukça gelişmiştir.

Avrupa’nın en güzel görünümlü kentlerinden biri olarak kabul edilen şehir, tarihle iç içe olmasıyla turistlerin ilgisini çekmektedir. Orta Çağ ve Georgian dönemlerine ait mimarisiyle ünlü olan kent, her yıl binlerce turist ağırlamaktadır.

Şehir, özellikle tıp, hukuk, edebiyat, felsefe, bilim ve mühendislik alanlarında uzun zamandır bir eğitim merkezi olmuştur. Birleşik Krallıktaki (Londra'dan sonra) ikinci en büyük finans merkezidir ve şehrin tarihi-kültürel mekanları, onu 2018'de 2,4 milyonu denizaşırı ülkelerden olmak üzere toplam 4,9 milyon ziyaretle Birleşik Krallık'ın en çok ziyaret edilen ikinci turistik yeri haline getirdi.

Edinburgh, 488.050 (2016) nüfusuyla Glasgow'dan sonra İskoçya'nın en kalabalık ikinci şehri, Birleşik Krallığın da en kalabalık yedinci şehridir.

Princes Street

7. yüzyılda İngilizler bölgeyi işgale başlamışlar ve bölgeye Edinburgh adını vermişlerdir. Bu tarihten sonra İngilizler ve İskoçlar arasında sürüp giden bir çatışma ortamı ortaya çıkmıştır. 12. yüzyılda ise Edinburgh kendi yönetimini ele almış ve şehir olmuştur fakat İngiltere’nin Edinburgh’u ve İskoçları kontrol altına alma isteği, yıllar boyunca süren (18. yüzyıla kadar) çeşitli çatışmalara ve savaşlara sebep olmuştur (Jacobite İsyanları).

William Wallace tarafından yönetilen bu savaşlardan biri olan Falkirk Savaşı(1298), 1995 yılında çekilen Cesur Yürek (Braveheart) adlı filme konu olmuştur. İskoç bağımsızlığını anlatan bu film dünyada çok sayıda insan tarafından izlenmiş kült bir yapımdır.

Edinburgh Üniversitesi ve İskoç aydınlanmasının etkisiyle artan kültür düzeyi ile yeni oluşan ve klasik tarzdaki Yeni Şehir mimarisi, Edinburgh’a “Kuzeyin Atina'sı” unvanını kazandırmıştır. Kayaların üstüne kurulu olan bu tarihi şehirde, şehrin ana caddesi oldukça ünlüdür. Şehrin çeşitli noktaları ise UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıp korunması gereken alanlar içinde sınıflandırılmıştır.

Tüm bu tarihinin yanı sıra Edinburgh, 2004 yılında UNESCO tarafından Edebiyat Kenti unvanını alan ilk şehirdir. Edinburghlu yazar Robert Louıs Stevenson dünyaca ünlü Define Adası & Dr. Jekyll ve Bay Hyde adlı eserlerini Edinburgh’ta yazmıştır.

Britannica Ansiklopedisi ilk olarak Edinburgh Royal Mile bölgesinde bulunan bir ara sokak olan Anchor Close'daki topluluk tarafından yayınlanmıştır. Dedektif hikayeleriyle bilinen Sir Arthur Conan Doyle da ünlü serisi Sherlock Holmes’u yazarken Edinburgh Üniversitesinde arkadaş olduğu Dr. Joseph Bell’den esinlenmiştir. Edinburgh’ta bulunan ve Harry Potter'ın doğum yeri olarak kabul edilen “Fil Kafe” ise J.K. Rowling’in, eserini yazarken çalışmalarını yaptığı kafedir.

Köklü bir tarihi, kaliteli ve yüksek seviyeli eğitimi, kültürel ve sanatsal aktivitelerinin bolluğu ile ziyaretçilerini bekleyen Edinburgh göz kamaştırıcı bir atmosfere sahiptir.

Edinburgh'taki En Ünlü Yerler

Edinburgh Castle

Edinburgh’un merkezinde, İskoç başkentinin en önemli ve cazip turistik merkezlerinden biri olan Edinburgh Kalesi, bir zamanlar aktif yanardağ olan bir kaya üzerine kurulmuştur. Orta Çağ’ın başlarında inşa edilen kale, zaman zaman restore edilse de uzun yıllar ayakta kalmıştır.

Edinburgh University

14 Nisan 1582 tarihinde Kral VI. James tarafından yasalaştırılan Edinburgh Üniversitesi 1583 yılında kurulmuştur. Edinburgh Üniversitesi dünyanın en saygın üniversiteleri arasında yer almaktadır. 2010 yılında uluslararası üniversiteler arasında dünyanın en iyi 9. üniversitesi seçilmiştir.

Charles Darwin, David Hume, Alexander Graham Bell, Artur Conan Doyle ve J.K. Rowling gibi isimlerin eğitim aldığı Üniversite, günümüzde yapay zeka ve nörobilim gibi birçok alanda ilklere imza atmaktadır. Üniversitenin tıp fakültesi 18. yüzyıldan 20. yüzyılın başlarına kadar, İngilizce konuşulan ülkelerdeki en iyi tıp fakültesi kabul edilmiştir. Avrupa'daki ilk yapay zeka araştırma merkezi Edinburgh Üniversitesi'nde kurulmuş, Dünyanın ilk klonlanmış memeli hayvanı, Koyun Dolly de Edinburgh Üniversitesi'ne bağlı Roslin Enstitüsü'nde klonlanmıştır.

St Giles' Cathedral

St Giles Katedrali, Edinburgh’daki en popüler turistik yerlerden biridir. Büyüleyici mimarisiyle katedral, Orta Çağ esintileri taşımasıyla birçok kişiyi etkilemiştir. Aynı zamanda kentteki yaygın inanışlara göre bu bina, Edinburgh’un koruyucusudur.

Victoria Street

Edinburgh’taki en popüler alışveriş merkezlerinden biri olan Victoria Caddesi, şehrin en çok fotoğraf çekilen, ilham veren ve sevilen noktalarından biridir.

Holyrood Palace

İskoç Kraliçe Mary’den IV. James’e kadar birçok aile mensubunun yaşadığı Holyrood Sarayı, kraliyet ailesi üyelerinin portrelerinin, kraliyet ailesine ait eşyaların ve antika mobilyaların bulunduğu bir noktadır.

Calton Hill

İçerisinde Nelson Anıtı ve Ulusal Anıt gibi birçok anıt bulunduran Calton Tepesi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış önemli noktalar arasındadır. Nelson Anıtı, 1805 yılında Trafalgar Muharebesi’nde hayatını kaybetmiş olan Amiral Lord Nelson için inşa edilmiştir. Ulusal Anıt ise Napolyon Savaşları esnasında hayatını kaybetmiş tüm askerlerin anısına inşa edilmiştir.

Dean Village

Edinburgh’un Kuzeybatısında bulunan bir köy kasabasıdır. Sessiz ve küçük bir yerleşim yeri olan Dean Köyü, doğayla iç içe oluşu ve eski taş sokaklarıyla şehrin nostaljik havasını koruyan önemli noktalarından biridir.

Edinburgh Tanıtım Videosu


Yorumlar

Daha yeni Daha eski