165 IQ'lu Seri Katil: Ted Kaczynski ve Manifestosu

 "Bir insanın, uğrunda gücünü deneyeceği amaçları olmalıdır." - Ted Kaczynski

📎 ABD’li matematikçi, anarşist teorisyen ve eylemci Theodore John Kaczynski, üniversitedeki akademisyenlik görevinden istifa ettikten sonra Montana’ya yerleşerek ormanın içinde bir kulübede yaşamaya başlamış ve yaşamını tamamen kendi kendine sürdürmenin yollarını aramıştır. Ancak endüstriyel gelişmenin yaşam alanını gittikçe daha çok daralttığını ve çevresindeki doğanın sürekli olarak tahrip edildiğini gözlemlemesi onu önce ufak tefek sabotaj eylemlerine, daha sonra ise kararlı ve planlı bombalı saldırılar yapmaya itmiştir.

Gerçekleştirdiği 16 bombalı saldırıda 3 kişinin ölümüne ve 23 kişinin yaralanmasına neden olarak Federal Araştırma Bürosu'nun(FBI) tarihindeki en uzun ve en pahalı soruşturmasının aktörü olmuştur.

Ted Kaczynski, 2 Mayıs 1942 doğumlu, Amerikalı bir matematikçidir. Orta okuldayken Stanford-Binet modeli zeka testine giren Kaczynski, 165 IQ puanı almıştır ve üst sınıfa atlatılmıştır. 16 yaşında Harvard Üniversitesi’ne kabul edilen ve 25 yaşında doktorasını tamamlayan Kaczynski, üniversiteden mezun olduktan sonra Michigan Üniversitesi’nde matematik alanında doktora yaptı ve doktorasını tamamladıktan sonra California Üniversitesi’nde o döneme kadarki en genç öğretim üyesi olma unvanıyla görev aldı.

Kaczynski, Bir süre üniversitede matematik alanında öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra ansızın istifa etmiş ve o günden sonra yaşamını Montana’da ormanlık alanın içinde elektrik ve suyu olmayan bir kulübede sürdürmeye karar vermiştir.

Kaczynski, Nortwestern, Utah ve California üniversitelerindeki bir kaç akademisyene ve kereste endüstri lobicisi Gilbert Murray'a bombalı saldırılar düzenledikten sonra Chicago’dan Washington’a uçan bir Boeing 727 olan American Airlines’a ait Flight 444 kargo uçağınına da bir bomba yerleştirmeyi başardı ancak yaptığı bomba, uçağı acil inişe zorlayan bir duman çıkardı.

Yetkililer, bombanın patladıktan sonra uçağı yok etmek için yeterli güce sahip olmadığını belirtti. Bir uçağın bombalanması federal bir suç olduğu için Federal Soruşturma Bürosu devreye girdi ve eylemlerin üniversitelere-havaalanlarına yapılmasından dolayı soruşturmaya UNABOMBER(Univercity-Airplane kısaltması) adını verdi.

Ted Kazcynski'yi Konu Alan 8 Bölümlük Dizi: Manhunt Unabomber

Kaczynski bombalı eylemlerini gerçekleştirdikten sonra kendi yazdığı Sanayi Toplumu ve Geleceği başlığını taşıyan manifestonu(tehdidi üzerine) ABD’nin en büyük gazetelerinden The New York Times ve The Washington Post‘ta tam metniyle yayınlanmasını talep etmiş ve yayınlanması takdirde eylemlerine son vereceğini belirtmiştir.

Yetkililer, başlarda manifestonun bu şekilde yayınlanıp Kacznyski'nin fikirlerinin tüm halka ulaşacağından endişe etmiş fakat bu yolla okuyuculardan Kaczynski'nin cümlelerini ve fikirlerini tanıyan birilerinin çıkabileceğini ve bu şekilde de Ted'i yakalayabileceklerini düşünerek manifestonun yayınlanmasına izin vermişlerdir. Bu gelişmeyle Kaczynski de söz verdiği gibi bombalı eylemlerine son vermiştir.

Ted Kaczynski'yi Anlatan Alman Yapımı Belgesel

Manifestonun yayınlanmasının ardından Kaczynski’nin kardeşi David, karısının da ısrarlarıyla manifestoyu okuyarak Ted Kaczynski’nin gençliğinde gazetelere gönderdiği bazı metinlerle manifesto arasında büyük benzerlikler olduğunu keşfeder ve FBI‘ı durumdan haberdar eder.

Dağ evinde gözaltına alınan Ted Kaczynski için atanan avukat, önce müvekkilinin ruh sağlığının bozuk olduğu yönünde savunma yapıp cezasını hafifletmek istese de Kaczynski buna karşı çıkmıştır. Buna rağmen atanan psikolog ve psikiyatrlardan oluşan bir heyet Kaczynski’ye paranoid şizofreni gibi tanılarda bulunmuş ancak Kaczynski’yi dört yıl boyunca cezaevinde gözetim altında tutan meslektaşları kendisinde ruhsal bir bozukluk olmadığını belirtmişlerdir.

Tartışmalı bir mahkeme sürecinin sonunda Kaczynski şartlı tahliye ihtimali olmayan, 8 müebbete yani ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Kaczynski'nin kardeşi David abisinin yakalanmasının ardından Amerika'da yılın vatandaşı seçilmiş ve beş yüz bin dolarla ödüllendirilmiştir.

Şu anda cezaevinde yaşayan Kaczynski, zaman zaman bazı dergilerde yazılar yayınlamaya devam etmektedir. Ted Kaczynski’yi bir terörist değil toplumsal dinamikleri kendince çözen bir anti- kahraman olarak gören ve ona hayranlık duyan kişiler de bulunmaktadır hatta 1996 yılında, politik takipçileri tarafından ABD başkanlık seçimleri sırasında “Unabomber for President!” adlı siyasi bir kampanya bile başlatılmıştır.

Ted Kaczynski'nin Sanayi Toplumu ve Geleceği Başlıklı Manifestosu

Yaklaşık 230 madde ve "Ahmaklar Gemisi" adlı bir öyküden oluşan manifesto, sanayileşme, teknoloji, bilim dünyası, ahlaki sistem ve toplumsal yaşayış gibi konular hakkında çeşitli tespitlere ve önemli eleştirilere yer vermektedir.

Sanayi Devrimi ve sonuçlarının insanlık için bir felaket olduğunu öne sürerek başlayan manifesto, teknolojinin insan yaşamını nasıl esir aldığından, teknolojik gelişmelerin etrafında şekillenen günlük yaşam ve kuralların insanları nasıl birer makineye dönüştürdüğünden, kapitalist sistemin insana verdiği zarardan ve tıpkı kendisinin yaşadığı gibi ilkel ve doğayla iç içe yaşamamız gerektiğinden, ancak bu şekilde özgürleşeceğimizden bahsederek devam ediyor.

Bunların birçoğu, sistemin bir parçası olarak yaşayan herhangi bir insanın da sık sık isyan ettiği, sorguladığı ve çoğu zaman kısa vadede yaşamını sürdürebilmek için görmezden geldiği şeylerdir...

Yorumlar

Daha yeni Daha eski