Among Us: Oyun Kılavuzu

 📎 Among Us, Amerikan oyun stüdyosu InnerSloth tarafından geliştirilip yayımlanan ve 15 Haziran 2018'de piyasaya sürülen çok oyunculu bir sosyal çıkarım, rol yapma oyunudur.

Town of Salem, Secret Hitler, Were Wolf ve Vampir Köylü gibi "Role Play" oyunlarının mantığını birçok kişi bilir, Among Us da bu mantığa dayanan başka bir "Role Play" oyunudur.

Oyun, oyuncuların her birinin Crewmate (Köylü) veya İmpostor (Vampir) olmak üzere iki rolden birini üstlendiği uzay temalı bir ortamda gerçekleşir. Crewmatelerin amacı, İmpostorları bulup onları ortadan kaldırmak aynı zamanda da haritada belirlenen özel görevlerini tamamlamaktır. İmpostorların amacı ise, rolünü açık etmeyecek şekilde Crewmateleri ortadan kaldırmaktır.

Başlangıçta 2018'de çok az ilgi görerek piyasaya sürülürken, birçok tanınmış Twitch yayıncısı ve oyunu oynayan YouTuberlar nedeniyle 2020'de hızlı bir popülerlik kazandı.

Oynanış

PC(ücretli) ve mobil(ücretsiz) platformlarında bulunan oyun, 4 kişiden başlayıp 10 kişiye kadar oynanabiliyor. Dilerseniz oyunu kendi arkadaşlarınızla dilerseniz de yabancı oyuncularla oynayabiliyorsunuz. Eğer oyunu arkadaşlarınızla oynayacaksanız ortak bir Discord sunucusuna bağlanıp sohbet ederek oynamanız, oyunu çok daha keyifli yapacaktır.

Herhangi bir odaya dahil olduktan sonra birkaç farklı harita ve oyun ayarlarını kararlaştırdıktan sonra eğlence başlıyor. Oyunun başında rastgele İmpostor veya Crewmate olarak atanıyorsunuz.

Eğer İmpostor olduysanız yapacağınız şey, "kill" butonunuzun aktif olmasından sonra oyundaki Crewmateleri ayrı noktalarda (cesedin zor bulanacağı noktalarda) kimseye görünmeden öldürmek veya sabotaj özelliğinizi kullanarak haritadaki çeşitli sabotaj noktalarını aktif etmek olacaktır. Ayrıca İmpostorlar, vent adı verilen havalandırmaları da kullanarak bir nevi teleport yapabiliyorlar ama bunu yaparken yakalanmamakta fayda var.

Eğer Crewmate olduysanız yapacağınız şey İmpostorların sabotajlarını tamir etmek ve haritada "!" sembolüyle gösterilen görev yerlerine gidip görevlerinizi tamamlayarak sol üstteki görev çubuğunun dolmasına katkı sağlamak olacaktır.

Görev çubuğu dolduğu anda oyundaki İmpostorların sayısı kaç olursa olsun, oyunu Crewmateler kazanacaktır (Crewmatelerin, İmpostorlara kolay yem olmamak için kalabalık dolaşmalarında fayda var).

Crewmate oynuyorsanız oyunu çok iyi takip etmeniz gerekiyor ve görevlerinizi yaparken aynı zamanda çevre kontrolünü de dikkatlice yapmanız gerekiyor çünkü her an bir İmposterı suç üstü yakalayabilir veya yerde bir ceset bulabilirsiniz.

Crewmateler bu durumla karşılaştıklarında cesedin yanına giderek aktif olan report 📢 tuşuna basar ve tartışma-oylama kısmını aktif eder (tartışma-oylama kısmını aktif etmenin bir diğer yolu da haritada bulunan "acil durum butonuna 🔴" basmaktır).

Tartışma kısmı açıldığında reportlayan veya acil duruma basan oyuncunun şüphelendiği birisi varsa veya İmpostoru net bir şekilde gördüyse bunu tartışma esnasında diğer arkadaşlarına belirtir ve arkadaşlarını kendisine inandırarak İmpostor olduğunu düşündüğü kişinin öldürülmesi için, ona oy verilmesini sağlar.

Crewmateler oylama aşamasında İmpostorları doğru tahmin ederse ve onları oy çokluğuyla öldürürlerse oyunu kazanırlar (ölen kişiler Crewmate de olsa İmpostor da olsa birer hayalete dönüşerek diğer ölülerle birlikte haritada serbestçe dolaşabilir, eğer Crewmate ise görevlerini yaparak, İmpostor ise sabotajlar yaparak oyunu takımına kazandırmak için katkıda bulunabilir).

Tek başınıza veya arkadaşlarınızla keyif alarak oynayacağınız Among Us'un oynanışına daha fazla hakim olmak için oyunun tanıtım videosunu aşağıda bulabilirsiniz veya oyunu oynayan ekiplerin video kayıtlarını izleyebilirsiniz.

Oyunu bizimle beraber oynamak istiyorsanız discord sunucumuza katılabilirsiniz. ⬇️

https://discord.gg/TF6sfne

Bu kılavuzu oyuna yeni başlayacak arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

İyi eğlenceler...

Among Us Tanıtım Videosu

Yorumlar

Daha yeni Daha eski