Black Mamba: Kobe Bryant Kimdir ?

 📎 Kobe Bryant ya da tam ismiyle Kobe Bean Bryant, 23 Ağustos 1978’de Philadelphia'da doğmuştur. Bryant'a Kobe ismini Japonya’nın Kobe şehrinde bir restoranın menüsünde gördüğü ünlü bir biftek yemeğinden esinlenerek koyan Joe Bryant, Philadelphia 76ers'te basketbol oynamıştır. Kobe Bryant, aynı zamanda eski NBA oyuncusu John Cox’un da yeğenidir.

1980’li yılların ortalarından itibaren, babasının İtalya’daki bir takımda oynaması sebebiyle çocukluğunun bir kısmı İtalya’da geçen Kobe Bryant, henüz 3 yaşındayken basketbol oynamaya başlamıştır. Ancak İtalya’dayken daha çok futbolla ilgilenmiştir. Kobe, profesyonel basketbol oyuncusu olduğu yıllarda bile, eğer İtalya’da kalsaydı kariyerinin futbolda şekilleneceğini söylemiştir.

Ailesinin, 1991 yılında yeniden Philadelphia'ya dönmesiyle birlikte Lower Merion Lisesi'ne başlayan ve okulun basketbol takımında oynarken dört yıl üst üste Devlet Şampiyonası’nı kazandıktan sonra tüm ülkede ismini duyuran Kobe Bryant, lisenin ardından yüksek öğrenime devam etmek yerine, NBA’da yer almayı tercih etmiştir.

Charlotte Hornets tarafından, 1996 NBA draftlarında 13. sırada seçilen Bryant, oyuncu seçimlerinden sonra Los Angles Lakers’a transfer edilmiştir. Kobe, o tarihe kadar NBA'nın en küçük yaşta forma giyen oyuncusu olmuş ve uzun yıllar boyunca başarıdan başarıya koşmuştur.

NBA tarihinde bir maçta 100 sayı atan Philadelphia 76ers’in efsane pivotu Wilt Chamberlain’den sonra 2005-2006 sezonunda Toronto Raptors maçında sahada kaldığı 42 dakikada tam 81 sayı gönderen Kobe Bryant, NBA tarihinde bir maçta en çok sayı atan ikinci oyuncu konumundadır.

Kobe Bryant, 26 Ocak 2020’de Kaliforniya'da bindiği helikopterin Calabasas şehri yakınlarında düşmesi sonucunda, kızı Gianna Maria Onore ve helikopterdeki yedi kişiyle birlikte hayatını kaybetti.

Bryant'ın vefatından sonra NBA All Star Maçı MVP Ödülü’nün ismi, 2020 organizasyonundan itibaren geçerli olmak üzere, Kobe Bryant En Değerli Oyuncu Ödülü (Kobe Bryant MVP) olarak değiştirilmiştir.

Kobe Bryant'ın Başarıları

Toplam 11 defa, NBA Yılın En İyi Beşi’ne seçildi.

1998’den sonra, 2000 ile 2016 arasında, toplam 18 defa NBA All-Star kadrosunda yer aldı.

28 Ocak’da gerçekleşen Dallas Mavericks maçında, NBA tarihinin en küçük yaşta ilk 5’de sahaya çıkan oyuncusu oldu.

Çaylaklar All-Star maçında, Slum Dunk şampiyonluğu elde eden en genç oyuncu olan Bryant, ligde En İyi Çaylak 5’ine de seçilmeyi başardı.

1998 yılı New York All-Star Game’de Batı takımının ilk 5’inde sahaya çıkarak, en genç All-Star oldu.

2004-2005 sezonunda, takımdan Shaquille O’Neal’in ayrılışının ardından Bryant takımın tek lideri haline geldi. 

2005-2006 sezonunda, dizindeki sakatlıktan dolayı 2006 Fiba Dünya Basketbol Şampiyonası’na katılamadı. Ancak bu sezonda, toplamda attığı 2832 sayı ve sezon sonunda, 35.4 sayı ortalamasıyla NBA liginin Sayı Kralı olmayı başardı. Bir sonraki sezonda da Sayı Kralı unvanını korudu.

Bryant, 27 yaşında ulaştığı 16.000 sayıyla, bu sayıya ulaşan en genç oyuncu unvanını da aldı.

23 Aralık 2007’de New York Knicks ile oynanan maç sırasında 20.000 sayı barajını geçti. Ve 20.000 sayı barajını geçen en genç oyuncu oldu.

6 Mayıs 2008’de, kariyerinde ilk defa, Yılın En Değerli Oyuncusu (Most Valuable Player – MVP) seçildi. Bryant, NBA All Star Maçı MVP ödülünü toplam 4 kez ile en fazla alan oyuncu oldu.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski