John F. Kennedy Suikasti ve 11.22.63 Dizi İncelemesi

 Tarih: 22 Kasım 1963 Cuma

Saat : 12.30

Yer: Teksas ,Dallas

Olay: John Fitzgerald Kennedy Suikasti

Cinayetin Sorumlusu: 24 yaşındaki Dallaslı Lee Harvey Oswald

Cinayet Aleti: İtalyan yapımı olan Manlicher Carcano (dürbünlü tüfek)


Suikast Komplo Teorileri:

1) John F. Kennedy İsrail’in nükleer programına ters düştüğü için İsrail tarafından öldürülmüştür.

2) Suikast, Pentagon,FBI,CIA ve Gizli Operasyonlar birimlerinin ortak bir suikastidir. Jim Garrison suikast ile birlikte başkan yardımcısı göreve atanacaktır ve bu sebeple hükümete gizli bir darbe yapılmıştır.


Başkan Kennedy Arabanın Arka Koltuğunda Vurulmuş Halde Yatıyor

Kennedy, 22 Kasım 1963 cuma günü, saat ile 12.30 sularında eşiyle üstü açık bir arabada Dallas'taki bir konvoyun arasında ilerlerken ateş açıldı. Kennedy, ensesine ve başına isabet eden iki kurşunla  Parkland Hastanesi'ne götürülürken yolda hayatını kaybetti. Vali Connally ise ağır yaralanmasına karşın kurtarıldı. Aynı gün Başkan Yardımcısı Johnson, yemin ederek ABD başkanlığını üstlendi. Suikastin yaşandığı gün, cinayetin sorumlusu olarak yakalanan 24 yaşındaki Dallaslı Lee Harvey Oswald de iki gün sonra bir gece kulübünün sahibi olan Jack Ruby tarafından Dallas polis müdürlüğünün önünde öldürüldü.

J.F. Kennedy’in suikasti, Zapruder adlı bir şahıs tarafından kameraya alınmıştır. Olaya ait, tüm soruşturmaların ana inceleme dayanağı bu görüntülerdir. Kennedy üstü açık araba ile halkı selamlar iken ilk kurşun ensesinin altından girip kravat düğümünden çıkmış ikinci mermi Dallas Valisi Connaly i sırtından ağır yaralamış üçüncü ve ölümcül darbe Kennedy nin kafasının üst bölümünü parçalamıştır. O şekilde araç doğrudan hastaneye yönlenmiş ancak Kennedy tüm çabalara karşın kurtarılamamıştır. İlginç olan bir durum da şudur; İlk atış ile son atış arasında yaklaşık 5-6 saniye bulunmaktadır. Olayı araştıran FBI ajanlarının hiçbirisi nişan almaksızın bile benzer şekilde ateş etme başarısını gösterememiştir. Suikastte kullanılan silah, en son olarak 1945 yılında üretilmiştir. Mermiler hazneye tek tek sürülür. Üç merminin bu kadar kısa bir sürede ayrı ayrı sürülmesi ve nişan alınması şaşırtıcı bir olaydır.


Kennedy Neden Öldürüldü?

ABD'nin Siyonistlere karşı çıkan tek Başkanı John Fitzgerald Kennedy, İsrail Başbakanı Ben Gurion'a, İsrail'de yapılmakta olan Dimona Nükleer Santrali'ne, İsrail'in Ortadoğu politikasına, Siyonist silah tüccarlarına, mason danışmanlarına, Amerika'daki Yahudi lobisine, lobinin en güçlü ismi Rockefeller'a ve masonik örgütlere ters düşmüştü. 

Kennedy'nin katili Lee Harvey Oswald, ifadesi alınmadan önce bir bar işletmecisi olan Polonya Yahudisi Jack Ruby tarafından onlarca CIA ve FBI ajanının önünde öldürülürken Kennedy'nin 1963 yılında Texas'ta öldürülmesinin ardından kurulan ve Warren Komisyonu olarak bilinen Senato Özel Soruşturma Komisyonu, cinayeti tek başına hareket eden Lee Harvey Oswald'ın işlediği sonucuna varmıştı. Ancak hem cinayetin sorumlusu olarak gösterilen Oswald'ın hem de henüz mahkeme önüne çıkmadan onu öldüren Jack Ruby'nin ve olaya adı karışan bazı kişilerin kuşkulu biçimde öldürülmeleri, öte yandan soruşturmanın yürütülmesindeki bazı kuşkulu noktalar, ABD kamuoyunda birçok spekülasyona yol açmıştı. 

ABD'nin o zamanki başkan yardımcısı olan Lyndon B. Johnson, yemin ederek Kennedy'nin yerine 36. başkan olarak göreve başladı. Kennedy'ye yapılan bu suikastin arkasında İsrail olduğu iddiaları vardır. Bunun nedeni ise Kennedy'nin İsrail'in nükleer programına karşı çıkmasıdır. Mordehay Vanunu isimli İsrailli bir nükleer tesis işçisi, yaptığı açıklamada "Amerikalı denetçiler tesislere geldiğinde silahlar özel yapım duvarlara saklandı" demiştir. Bu açıklama üzerine büyük tehditler alan Vanunu bir daha bu konu hakkında açıklama yapmamıştır. Bununla birlikte Kennedy suikasti sorumlusunun bir İsrail milliyetçisi tarafından öldürülmesi bu işin arkasında Mossad'ın olabileceği şüphelerini artırmaktadır. Çünkü Kennedy'nin İsrail'in nükleer programını eleştirmesi ve ona destek çıkmaması bu suikastin başlangıç noktası olabilir. Doğaldır ki bütün bunlar kanıtlanamamış varsayımlardan ibarettir.

Bir diğer iddia da bölge savcısı Jim Garrison'ın ortaya attığı Pentagon,FBI,CIA ve Gizli Operasyonlar birimlerinin ortak bir suikast planladığıdır. Jim Garrison suikast ile birlikte başkan yardımcısının göreve atanması sebebi ile hükümete gizli bir darbe yapıldığını iddia etmiştir. Suikastde 3 nişancının olduğu iddia etmiş ve Clay Shaw adlı iş adamının suikastde parmağı olduğu gerekçesiyle sanık olarak göstermiştir. Fakat gerek delillerin kaybolması, gerek olay gününde görgü tanıklarının çoğunun ifadelerinin kayıt altına alınmaması ve ulusal arşivdeki delillerin ulusal güvenlik sebebi ile gösterilmemesi yüzünden Clay Shaw suçsuz bulunmuştur. 1963'te Gizli Operasyonlar Şefi olan Richard Helms, Clay Shaw'un CIA için çalıştığını 1979'da kabul etmiştir. Meclisin Suikast Araştırmaları Komitesinin dosyaları, 2029 yılına kadar mühür altında olucaktır.

Bu güne kadar söz konusu cinayet aydınlatılamadı. Cinayetlerle uzaktan yakından ilgisi veya bilgisi olan tüm kişiler birer birer delil bırakılmadan ortadan kaldırıldı. Abraham Lincoln' den sonra John F. Kennedy' nin de suikastı ABD halkında derin izler bıraktı.


11.22.63

Bir mini dizi olan yani 8 bölümlük tek sezon olarak planlanan 11.22.63, Stephen King’in 22.11.63 adlı romanından uyarlamadır. Yapımcıları arasında JJ Abrahams’ın, başrolünde James Franco’nun, yan rollerde ise Chris Cooper, Josh Duhamel gibi ünlü oyuncuların yer aldığı dizinin sadece bu isimlerle bile heyecan yaratması son derece normal.

Sıradan bir lisede edebiyat öğretmeni olan Jake Epping(James Franco) eşinden yeni boşanmıştır ve boşluktadır. Her gün uğradığı kafenin sahibi, yakın dostu Al Templetton (Chris Cooper)aniden(!) kanser olur. Bu birdenbire ortaya çıkan hastalığa anlam veremeyen Jake’in ısrarlarına dayanamayan ve ömrünü adadığı amacı birine emanet etmeden ölmek istemeyen Al Templetton ona dizinin ilk iki bölümüne de ismini veren ‘tavşan deliğini’ gösterir. Kafenin arkasındaki bir kapı 1960 yılı Amerika’sına açılmaktadır. Al Templetton yıllardır bu geçitten geçerek Kennedy suikastini önlemeye çalışmış ancak henüz başaramamıştır. Geçmişte geçen iki yıl günümüzde sadece iki dakikaya eşdeğerdir ve kapı her daim dönebilecek şekilde açıktır. Jake başlangıçta dirense de sonunda 22.11.1963 ‘te gerçekleşecek olan suikasti önlemek için 1960 senesine gitmeyi kabul eder. Ancak Jake’in 1960 Amerika’sına alışması zaman alacaktır.

Dizi ana olarak Kennedy suikastı çevresinde geçiyor gibi görünse de , insan ilişkileri ,duygusal gel gitler ,bir birini etkileyen yaşamlar , insan kararlarını alt üst eden durumlar , aile , aşk , dram ve saymakla bitiremeyeceğimiz o kadar çok şey öylesine kaliteli bir biçimde işlenmiş ki şimdi ne olacak diye nefesinizi tutuyorsunuz.

Dizi bir diğer yandan dönemin problemlerine takdire şayan derecede değiniyor. Siyahilere yapılan ikinci sınıf insan muamelesi çarpıcı şekilde gözler önüne seriliyor. Bu önemsiz gözüken ara sahneler aslında hem Amerika’da ırkçılığın o dönemde ulaştığı seviye hem de cinsiyete dayalı eşitsizlikler tüm berraklığıyla yansıtılıyor. Bunları gördükten sonra insanların sırf farklı bir ırka mensup olduğu için ötekileştirilmesinin ne denli gaddarca olduğunu bir kez daha idrak ediyorsunuz.

Diziyle ilgili beni oldukça şaşırtan şeyse çoğu sahnenin gerçekle bağlantılı olarak çekilmiş olmasıydı. Kennedy’nin yaptığı bir konuşma sahnesini çekerken gerçekten onun orijinal sesini kullanmış olmaları, suikast girişiminin olduğu sahneyi gerçekten yaşandığı yer olan Texas Kitap Deposu’ndan çekmeleri ve hatta suikastı gerçekleştirdiği iddia edilen Lee Harvey Oswald’ın gerçek hayatta çekildiği bir fotoğrafının dizide de aynı şekilde çekilmesine yer vermeleri işin içine gerçekten ayrı bir gerçekçilik katıyor.

Lee Harvey Oswald

Özellikle finali ile seyirciyi bir anlamda duygusal olarak da nakavt eden bir mini dizi olmuş denilebilir. Ana olarak verilmek istenen mesajın ‘’ Geçmiş asla değişmek istemez’’ olduğunun altını çizen diziyi muhtemelen aralıksız izleyip bitireceksiniz… 11.22.63 Altyazılı izlemek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

11.22.63 Trailer

Yorumlar

Daha yeni Daha eski