Masal Tadında Bir Kasaba: Český Krumlov

 📎 Cesky Krumlov, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag'ın 174 km güneyinde bulunan, ismi Almanca “Krumme Aue” yani “çarpık çayır” anlamına gelen şirin mi şirin bir kasabadır. Kasaba, kıvırılıp uzayan Vltava Nehri’nin oluşturduğu menderes üzerine kurulu olan Güney Bohemya Bölgesi'nde bulunmaktadır. 

Vltava (Moldau) nehrinin her iki kıyısında yer alan kasaba, 13. yüzyılda kurulmuş muhteşem bir kalenin altına inşa edilmiştir. Nehir kıvrımı ve kale tepesinin kayalık yamaçları, pitoresk komşu manzaraya bağlantısıyla birlikte, sadece tarihi merkezin etkileyici kentsel kompozisyonunu değil, kasabanın hakim konumunu da belirleyen en önemli unsurlardandır.

Latin dokümanlarda, 1253’lerde Crumlovia veya Crumlovium ismi ile anılan Cesky Krumlov, şimdiki adını 1309 yıllarında kazanmaya başlamıştır. O yıllardan bu yana kendine münhasır dokusuyla bugüne kadar ulaşan kasaba, 1992 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunmaktadır.

Cesky Krumlov Kalesi

Kale, Gotik, Geç Gotik, Rönesans ve Barok unsurlara sahiptir. Kale daha sonra eklenen bahçe, Bellaire yaz pavyonu, kış binicilik okulu ve Barok tiyatrosuyla birlikte Barok bir rezidansa dönüştürülmüştür.

Kentin Kaleden Görünümü

Cesky Krumlov, Orta Çağ'dan kalma, tarihi çekirdeğin yapısını ve binalarını yaklaşık beş yüzyıl boyunca nispeten bozulmamış organik gelişmeye borçlu olan Cesky Krumlov, Vltava Nehri'nin kıvrımlı bir bölgesinde büyüdü, bu da kendisine doğal güzellikte doğal bir ortam sağladı. Kentin zaman içindeki evrimi, özellikle binalarından ve kentsel altyapısından kendini göstermektedir.

Bu feodal kasaba, eski Orta Avrupa'nın siyasi, ekonomik ve kültürel tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Český Krumlov'un tarihi merkezi, birkaç yüzyılı aşkın süredir barışçıl evrimi sayesinde mimari mirası bozulmadan kalmış, Ortaçağ etkisindeki Orta Avrupa kasabalarının olağanüstü bir örneği haline gelmiştir. 

Aşağıda Cesky Krumlov ile ilgili daha fazla görsele ulaşabilirsiniz...

Yorumlar

Daha yeni Daha eski