Pastafaryanizm: En Popüler Parodi Din

 📎 Pastafaryanizm, dogmatik dinlerden sıkılmış olan insanların tercih ettiği, Russel’in Çaydanlığı ile başlayan parodi dinlerin günümüzde en popüler olanıdır. Pastafaryanizm inancının tanrısı, ketçaplı köfteden ve uzun makarnadan oluşan, Uçan Spagetti Canavarı'dır (Flying Spaghetti Monster, FSM/USC) Peygamberi de Bobby Henderson’dır.

Bobby’nin Pastafaryanizm inancını ortaya çıkarması, Kansas’taki bir eğitim kurumunun Evrimin yanında Akıllı Tasarım (Yaratılış) konusunun da öğretilmesi kararına dayanır. Bobby, bu kararın ardından Evrim ve Akıllı Tasarım'ın kesişimi sayılabilecek alternatif bir düşünce ortaya atar (kitapta iki tarafı da belirli özelliklerinden dolayı sarkastik bir tavırla sıkça eleştirmiştir) ve evrenin bir Uçan Spagetti Canavarı tarafından yaratıldığını söyleyen, okullarda bu görüşün de okutulmasını talep eden bir mektup yazar.

Pastafaryanizm'in ilk çıkışı 2005 yılında bu mektupla başlar. Oregon Üniversitesi fizik bölümü mezunu olan Bobby Henderson’ın, göndermiş olduğu mektubu ve mektuba kurul üyelerinden gelen tepkileri internet sitesinde yayınlamasıyla Pastafaryan dininin ünü tüm internet alemine yayılır ve dünyanın dört bir yanından pek çok ateist kendilerini Pastafaryan olarak ilan eder, bu sayede de Pastafaryanizm, büyük bir hayran kitlesi kazanarak tam bir parodi din haline gelir.

Bobby Henderson bu dine ait bir kutsal kitap da yazmıştır (Uçan Spagetti Canavarının Kutsal Kitabı).

Pastafaryanizm inancına göre korsanlar kutsal varlıklardır ve dünyadaki küresel ısınma, deprem, tayfun, vb. felaketlerin nedeni olarak korsanların 1800’lü yıllardan beri sayılarının azalması gösterilmiştir.

Bobby Henderson, Kansas Eyaleti Eğitim kurumuna gönderdiği mektupta ek olarak küresel ısınmanın artmasının da direkt olarak korsanların sayısının azalmasıyla ilgili olduğuna değinmiştir. Bu yaklaşımda da dinlerin, kendilerini kanıtlamak için doğa olaylarına yönelik mantıkdışı açıklamalar öne sürmeleri eleştirilmiştir.

Henderson, diğer dinlerde bulunan, Akıllı Tasarım (Yaradılış), Cennet, On Emir gibi inançları, parodi haline getirip kitabında bunlara değinmiştir.  Örneğin Pastafaryan inancında da bir cennet inancı vardır ve onlara göre cennet, bira volkanları ve bir striptizci fabrikası ile doludur.

Pastafaryan dualarının ve kitabının bazı telkinlerinin sonunda "RAmen" sözcüğü yer alır. Bu sözcük Amin (Amen) kelimesi ve bir makarna çeşidi olan Ramenin birleşiminden oluşmuştur.

Kitapta, Yahudilikteki 10 emir yerine daha kibar bir dille yazılmış ve FSM’nin bazı ricalarını içeren “8 tane yapmazsanız çok memnun olurum” cümlesi bulunur. Bunlardan birkaçı şu şekildedir:

Eğer benim Makarnavi varlığımdan bahsederken sofuluk taslayan, benim tanrım seninkinden daha kutsal tarzında serserice davranışlarda bulunmazsanız çok memnun olurum. Eğer bazı insanlar bana inanmazsa, sorun değil. Cidden, o kadar kendini beğenmiş değilim.
Eğer benim varlığımı başka insanları bastırmak, buyruk altına almak, cezalandırmak, deşmek veya kaba davranmak için kullanmazsanız çok memnun olurum. Ben kurban talep etmiyorum ve saflık dediğin suda olur, insanda değil.
Eğer başka insanları yargılayacaksanız nasıl göründüklerine ve nasıl giyindiklerine bakmayın yani iyi davranın işte, tamam mı? Ha bir de şunu kalın kafalarınıza sokun: Kadın = insan. Erkek = insan. Aynı = aynı. Biri diğerinden daha iyi değildir, tabi konumuz moda değilse, zira kusura bakmayın ama onda üstünlük kadınlarda, ha bir de mor ile fuşya arasındaki farkı bilen bazı erkeklerde.
Eğer Makarnavi varlığıma adamak üzere milyon dolarlık Kiliseler/Tapınaklar/Camiler/Sinagoglar/Türbeler yapmak yerine parayı daha iyi amaçlara harcarsanız çok memnun olurum (İstediğini Seç):
a. Fakirliği ortadan kaldırmak
b. Hastalıklara çare bulmak
c. Barış içinde yaşamak, tutkuyla sevmek veya kablolu televizyonun fiyatını düşürmek

Bobby Henderson, Pastafaryanizm'im tüm dinler arasındaki en(tek) ampirik (deney ve gözleme dayanan) din olduğunu öne sürmektedir. Kitabında da evrimde ve diğer dinlerde geçen varoluş, evren, insanlık gibi konulara bazı deneme yazıları ve tartışma konuları üzerinden kendine has bir dille açıklamalar getirerek mizahlı ve eleştirel bir hava oluşturmaktadır.

Kitap, 196 sayfadan (yarısı makarna resimli boş sayfa) oluşan, sayfa sayısı ve üslubundan dolayı 1 günde rahatlıkla okunabilecek bir kitaptır. Okumak isteyenler gönderinin yorumlar kısmında kitabın PDF'ine ulaşabilir.

Pastafaryanizm'in 2 dk.'lık Türkçe Tanıtım Videosu

Yorumlar

Daha yeni Daha eski