Sokak Sanatı: Grafiti

 📎 Grafiti ve sokak sanatları son yıllarda hiç görmediği kadar ilgi görerek altın çağını yaşıyor. Artık pek çok galeride düzenli olarak grafiti ve sokak sanatı sergileri var. İnstagramda “graffiti” ve “streetart” hastag’i ile yapılan paylaşımlar 20 milyonu aşmış durumda.

Eski Mısır döneminde insanların geçtikleri yerlerdeki duvar ve kayalara bıraktıkları çeşitli şekil ve yazılardan oluşan mesajlar, grafitinin ilk adımları sayılsa da, günümüzdeki anlamıyla grafitinin ana çıkış noktası 1940'lı yıllarda Almanya'daki insanların Almanya’yı ikiye bölen Berlin Duvarı'nın her iki yanını boyamalarına denk gelmektedir. Grafiti, II. Dünya Savaşı'nda propaganda aracı olarak kullanılmış, 1960'lı yıllarda ise Amerika’da, özellikle New York'ta politik eylemcilerin, seslerini duyurmaları ve sokak çetelerinin kendi çetelerinin sınırlarını belirlemeleri için kullanılmasıyla yaygınlık kazanmış ve duvarlarda hayat bulmaya başlamıştır. Tarihte yaşanan olaylar neticesinde sosyal içerikli iletiler dışında, bireysel seçimleri de yansıtmaya başlayan grafitiler giderek renklenerek 1970'li yıllardan sonra sokak duvarlarından sonra metro duvarlarında da kendini göstermiştir.

Duvar yazısı anlamına gelen grafiti, duvarlara çizilen ve bu çalışmayı yapan kişinin isteğine göre hobi, şöhret, siyasi mesaj, sokakta yaşananlar vb. amaçlarla kompozisyonlar oluşturup konu bakımından sınırı olmadan şekillenen bir sanattır. Genellikle gençler tarafından icra edilen bu sanat, çıkış noktası itibariyle içerisinde illegal unsurlar taşımaktadır. Bunun yanında asi bir ruhu olduğu gerçeği de çizimlere yansımıştır. Genellikle sprey boyalarla ve daha çok kişinin görebileceği alanlara yapılır(tren vagonları, işlek caddelerin ve sokakların duvarları.) Grafiti, kimi çevrelerce bir sanat dalı olarak kabul edilirken, bir başka bakış açısı da, grafitiyi vandalizm olarak değerlendirmekte ve suçla ilişkilendirmektedir.

Aşağıda grafitiyle ilgili daha fazla görsele ulaşabilirsiniz...

Yorumlar

Daha yeni Daha eski