Mumya Köpek: Stuckie

Amerika'nın Georgia kentinde kestane ağaçlarının yoğun olduğu bir ormanda çalışan bir grup oduncu, daha önce görülmemiş bir olaya şahit oldular. Oduncular, kestikleri ağaçları araçlarına yükledikten sonra bir ağacın içerisinde garip bir durumla karşılaştılar. Ağaç gövdesinin içinde ölü bir köpek olduğunu gören ve köpeğin de mumyalanmış olduğunu zanneden oduncular ne yapacaklarını şaşırdılar. Yaptıkları keşfin önemini anlayan oduncular köpeği, içinde bulunduğu ağaçla birlikte müzeye götürdüler. Görevliler, yaptıkları incelenme sonuncunda köpeğin, 1960’lı yıllarda ağaca sıkıştığını tespit ettiler.

Araştırmacıların tahminine göre köpek: bir av köpeği olduğu için sincap, rakun ya da ağaç içinde yaşayan bir başka hayvanı kovalıyordu ve takibi sırasında ağacın kavuğundan içeri girdi. Avını kaybetmek istemeyen köpek, ağaç gövdesinin içindeki boşluktan patilerinin yardımıyla tırmanarak yukarılara kadar çıktı. Yukarıya çıkıldıkça ağacın daraldığını ve avına ulaşıp ulaşamadığı bilinmese de köpeğin artık aşağıya inemeyip sıkışıp kalmasıyla ağacın içinde öldüğü tahmin edilmektedir.

Southern Forest World Müzesinden
Yirmi yıl boyunca köpeğe "Mumyalanmış Köpek" adı verildi. Müze, 2002'de köpeğe isim yarışması düzenledi ve "Stuckie" adı seçildi. 4 yaşındaki köpek o zamandan beri bu isimle biliniyor.

Stuckie, bir kestane ağacının içinde bulundu. Normal şartlarda ölen bir köpek doğada çürüyüp gider ve diğer canlılar tarafından yok edilir. Kestane ağaçları, hayvan postlarının çürümemesi için tahnitçilik (ölülerin bozulmaması ilaçlaması) ve tabaklamada kullanılan tanenler içerir. Ağacın içindeki tanenler köpeği sarmaladığından köpeğin içeride çürümesini engelledi.

Stuckie de bir kestane ağacının içindeydi ve ağaç havadaki tüm nemi emerek cesedinin kurumasına yardımcı olmuştu. Kuruyan ceset, tanenin de etkisiyle mumyalaşmıştı. Çok yüksekte olduğu için de diğer avcılar onun kokusunu alamamış veya ona ulaşamamıştı. Günümüzde de Stuckie, Southern Forest World (Güney Orman Dünyası) müzesinde, odunsu mezarının içinde sergilenmekte ve müzeyi gezenlerin ilgi odağı olmaktadır.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski