Boksta Tarihi Şike

 

11 bin seyircinin izlediği unvan maçında Joe Rivers, hafifsiklet şampiyonu Ad Wolgast'a meydan okuyordu. Karşılaşmanın on üçüncü raunduydu. Faullü iki yumruk yiyen Joe Rivers yere düştü ama düşmeden önce de rakibinin çenesine sıkı bir sağ çıkardı. İki boksör yerdeyken hakem Jack Welsh, Joe Rivers için saymaya başladı. Sayarken de dünyada o ana kadar görülmemiş, ondan sonra da görülmeyecek bir şey yaparak bir eliyle Ad Wolgast'ı tutup yerden kaldırdı. Sayması bitince de Wolgast'ı nakavtla galip ilan etti.

Hem Joe Rivers ve ekibi hem de izleyiciler, hile yapıldığı yönünde yoğun protestolarda bulundu. Ayrıca süre hakemi, hakemin sayması bitmeden raundun bittiğini, dolayısıyla maçın bitirilmeyip devam etmesi gerektiğini açıkladı. Ancak yoğun itirazlara, ıslık ve yuhalamalara rağmen hakem sonucun resmen ilan edilmesini sağladı. Wolgast ise galip ilan edilir edilmez bayıldı ve ringden köşe ekibi tarafından çıkarıldı.

Rivers ve ringi basan izleyiciler yarım saat kadar bağırıp çağırdılarsa da sonunda polisin devreye girmesiyle oradan ayrılmak zorunda kaldılar. Bahis oynatanlar, sonucun geçerli olduğunu ilan etti. Ertesi günkü gazetelerde bu olaya büyük yer verildi. Maçı ringin hemen kenarından izleyen gazetecilerin neredeyse hepsi Rivers'ın maç boyunca üstün dövüştüğünü ve on üçüncü raunttaki olayın o zamana dek görülmemiş bir şey olduğunu yazdılar. Sonuçta Joe Rivers şampiyon olamadı ve yenilen boksöre verilen küçük ödüle razı olmak zorunda kaldı.

1912'de yapılan ve aradan geçen onca yıla karşın efsanevi şikesiyle hatırlanan bu maç, belki de bu nedenle 1996'da "tüm zamanların en önemli yüz boks karşılaşması" arasında görülür.

Hakem Jack Welsh konusunda da söylenecek bir iki şey var: O tarihlerde boks henüz yeterince kurumsallaşmadığı için, güçlü taraf maçın hakemini belirleme konusunda çok etkili olurmuş. Bu maçta da şampiyon unvanını iki yıldır elinde tutan Wolgast'ın, arkası sağlam olmayan genç Rivers karşısında hakemi belirleyen taraf olduğu söyleniyor. Bu maçı yönetene kadar on beş yıllık kariyeri olan, başta unvan maçları olmak üzere yılda beş altı maç yöneten hakemse, bu müsabakanın ardından üç yıl boyunca hiç maç yönetememiş, sonraki on yıl boyunca da sadece üç maç yönetebilmiş ve destek görmemiştir.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski