Yunan Mitolojisinden İlham Alan Markalar

Yunan Mitolojisini bilsek de bilmesek de günlük hayatımızın birçok alanında mevcuttur ve günlük kültürümüze derinden yerleşmiştir. İzlediğimiz filmler, okuduğumuz kitaplar, duyduğumuz müzikler ve satın aldığımız ürünler bile Yunan Mitolojisinden referanslar barındırmaktadır.

Antik Yunanlıların tanrıları ve tanrıçaları birçok kentin isminde kullanılmaktadır. Bununla birlikte birçok kurum-kuruluş ve popüler markalar; isimlerini veya logolarını oluştururken Yunan Mitolojisinden esinlenmektedirler. Bunlardan bazıları şunlardır:

Starbucks

Starbucks, üçüncü dalga kahve zincirinin tanınmış, küresel bir markasıdır. Starbucks tarafından kullanılan logo da Yunan Mitolojisinde bir karakter olan, İkiz Kuyruklu Siren'den esinlenerek oluşturulmuştur. Yunan Mitolojisinin masallarına göre; İkiz Kuyruk Sirenler şarkı söyleyen, tehlikeli ve güzel deniz canlılarıydı. Güzelliklerini ve melodilerini de denizcileri ölüm tuzaklarına çekmek ve baştan çıkarmak için kullanırlardı.

Versace

Versace; ünlü ve lüks bir İtalyan moda markasıdır. Logoları da Yunan Mitolojisindeki Medusa'ya dayanmaktadır. Saç yerine canlı zehirli yılanları olan ve ona bakan herkesi taşlaştırma gücüne sahip olan Medusa'ya kim aşık olursa, ondan kaçamaz. Bu hikaye aynı zamanda Versace'ın da ürünlerini pazarlarken vermek istediği bir mesajdır. Versace için bu logo seçildiğinde, küresel çapta güçlü bir hakimiyete sahip olacak, ikonik bir marka oluşturmak istenmiştir. Firmanın kazanç durumuna bakılırsa da bu konuda oldukça başarılı olunmuştur.

Nike

Neredeyse herkesin bildiği devasa ayakkabı ve spor giyim şirketi Nike'ın da ismi, Yunan Mitolojisindeki zafer tanrıçası Nike'dan gelmektedir. Ayrıca firmanın logosunu oluşturan "swoosh" işareti de zafer tanrıçası Nike'ın kanatlarından ilham alınarak tasarlanmıştır. Nike, kanatlı bir kadın olarak tasvir edilmekte ve zafer habercisi olarak bilinmektedir. Nike'ın en büyük özelliği ise; savaş meydanlarında savaşırken uçmasını sağlayan büyük kanatlara ve hızlı koşma kabiliyetine sahip olmasıdır. Onun bu özelliklerine bakıldığında firmanın neden Nike'dan esinlendiği daha iyi anlaşılmaktadır.

Maserati

Dünyanın en ünlü lüks spor araba firmalarından olan Maserati, bir İtalyan markasıdır. Markanın logosu tasarlanırken Bologna'daki Neptün heykelinden esinlenilmiştir. Roma Mitolojisindeki Neptün'ün "trident" adındaki üç uçlu mızrağından oluşan logo, gücü ve canlılığı temsil etmektedir. Maserati'nin esinlendiği mitoloji, Roma Mitolojisi olsa da Neptün karakterinin asıl referans noktası Yunan Mitolojisindeki Poseidon'dur.

AFC Ajax

AFC Ajax (Amsterdam Football Club Ajax) Amsterdam merkezli Hollandalı bir profesyonel futbol kulübüdür. Hollanda futbolu ve Dünya futbolunun başarılı ekiplerinden biri olan Ajax'ın da ismi ve logosu belirlenirken Yunan Mitolojisindeki; Aias veya Büyük Ajax'tan esinlenilmiştir. Büyük Ajax, 12 geminin başındaki kişi olarak Troya Savaşı'na katılmıştır. Aias, İlyada Destanında oldukça güçlü bir kalkana sahip olan, iri yapılı, korkusuz ve tanrılara sadık bir kahraman olarak anlatılmıştır.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski