Bir Psikolog Safsatası: Dişil Çapalama

 

📎 Dişil enerjilerini artırmaları ve erkekler üzerinde hakimiyet kurmaları için kadınların vücutlarına "tuzlu su" dökmeleri gerektiğini belirten bir "psikolog tavsiyesiyle" karşı karşıyayız. Mutsuz evliliklerin ve sönen aşkların derdine deva olacak bu yöntemin adı "dişil çapalamaymış" Öncelikle bu tavsiyenin psikoloji bilimiyle uzaktan yakından bir alakası olmadığını belirtmekte fayda var. Bu tarz "üfürüksel" önerilerin, psikoloji alanı mensuplarından gelmesi de ayrıca ironik bir durum.

Dişil Çapalama

Birçok insan hem arkadaşlık hem de romantik ilişkilerinde bazı sorunlarla karşı karşıya kalmakta ve bu sorunları aşmak için çözüm arayışına girmektedir. Ancak bu arayış sürecinde edindiğiniz bilgiler ve gerçekleştirdiğiniz uygulamalar konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü bu durumunuzdan faydalanarak haksız kazanç elde etmeye çalışan birçok insan mevcut. Özellikle de konu psikolojiyse...

Evlilik veya sevgililik döneminde eşinizle sorunlar yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken şey eşinize hükmetmenin yollarını aramak değil; hakimiyet kompleksinden kurtulmanızdır. Çünkü karşınızdaki kişi sizin hükümranlığınızın altına girmesi gereken bir kul değil; birlikte bir hayatı paylaşabileceğiniz özgür bir bireydir.

Sosyal psikologların, kişilerarası ilişkiler üzerine yaptığı çalışmalara göre; en verimli romantik ilişkinin "arkadaşça aşk ve özgeci aşk" olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu ilişki türünde çiftlerin benzer yönleri oldukça fazladır ve çiftler bu benzerlikler çerçevesinde şekillenen; açık fikirli, paylaşımcı ve destekleyici tutumlar sergilemektedirler. Özetle çiftlerin birbirleriyle ortaklaştıkları ilgi alanları ve davranış biçimleri ne kadar fazlaysa, ilişkinin sağlıklı olma ihtimali de o kadar fazladır.

Toplumumuzda herkesin ağzına sakız olmuş "ilişkide zıt kutuplar birbirini çeker" anlayışı da bir şehir efsanesinden ibarettir. Bazılarının çevresinde bu anlayışı doğrulayan örnekler olabilir. Ancak genel bir değerlendirme yapıldığında sonuç tam tersi çıkmaktadır. Toplumumuzdaki ilişki doyumu düşük birlikteliklerin fazlalığı da bu anlayışın problemli olduğunu kanıtlamaktadır.

"Sağlıklı bir ilişki için "çapalamak" yerine çabalamak gerekir 🌿"

Yorumlar

Daha yeni Daha eski