Jack Johnson: İlk Siyahi Ağırsiklet Şampiyonu


ABD'li efsane siyahi boksör Jack Johnson, (35'i nakavt olmak üzere 56 galibiyet, 6'sı nakavt olmak üzere 11 mağlubiyet, 8 beraberlik). Ülkede ırk ayrımının en fazla olduğu bir dönemde, 1908 yılında, Kanadalı Tommy Burns'u (39'u nakavtla olmak üzere 48 galibiyet, 5 mağlubiyet, 8 beraberlik) yenerek dünyanın ilk siyahi ağırsıklet boks şampiyonu oldu.

Johnson rakiplerini peş peşe yenerek unvanını korumayı başarınca ABD'deki boks camiası onu yenebilecek beyaz bir boksör arayışına girdi. Bu süreçte ortaya bir de ayrımcı slogan atıldı: "Büyük beyaz umut." Sonunda boksu bırakmış olan bir önceki şampiyon James Jeffries'i (16'sı nakavt olmak üzere 19 galibiyet, 1 nakavtla mağlubiyet, 2 beraberlik alan) ikna edip 1910 yılındaki "asrın maçı" olarak tanıtılan bir müsabakada Jack Johnson'la karşılaştırdılar.

Asrın maçında kaydedilen bir görüntü.

Halbuki Jeffries, şampiyon olduğu günlerde Johnson'la karşılaşmaktan kaçınmıştı. Sonuç itibariyle Johnson, Jeffries'i nakavt etti. Böylelikle tartışmalar daha da alevlendi. Maçın sonucuna çok sevinen ve ülkenin dört bir yanında sevinç gösterileri yapan siyahilere, beyazların saldırması sonucunda on kişi hayatını kaybetti. Hakkında hukuki temelleri zayıf olan bir dava açılarak bir yıl hapse mahkum edilen Johnson, Kanada'ya kaçtı.

Jack Johnson

Johnson, yurt dışında yaşadığı yıllarda Küba'da yaptığı bir maçta unvanını kaptırdı. (Ülkesine dönüp aldığı cezayı yatarak kaçaklıktan kurtulmak istediği için unvanından feragat ettiği dolayısıyla bu maçı bilerek verdiği iddia edilir). Sonuçta Johnson ABD'ye gelip cezasını çektikten sonra hayatını yeniden kurdu ve 1946'da bir trafik kazasında ölene kadar renkli bir hayat yaşadı.

Rocky karakteriyle efsaneleşen ünlü aktör Sylvester Stallone, ABD Başkanı Donald Trump’tan eski dünya şampiyonu Jack Johnson’ın itibarının geri iade edilmesi için bir istekte bulundu. 2018 yılında ABD Başkanı Donald Trump, ABD boks camiasının, özellikle de siyahi boksörlerin isteği üzerine, kendisine yapılan ayrımcılık nedeniyle Jack Johnson'dan devlet adına resmen özür diledi.

Jack London

Büyük bir boks hayranı olan ünlü Amerikalı yazar Jack London da şampiyonluk maçını tribünden takip etmiştir. İş Bankası Kültür Yayınlarının Levent Cinemre tarafından çevrilen Jack London'ın boks öykülerini içeren ''Bir Dilim Biftek'' kitabında da Jack Johnson'dan bahsedilmetedir.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski