Çocuklarda Cinsel Kimlik Oluşumu

 

Çocuklarda ilk "aşkların" yaşandığı dönem 3-6 yaşlarına denk gelmektedir (Oidipal Evre). Bu dönemde kız çocukları babalarını, erkek çocukları ise annelerini ilk aşkları olarak belirlerler ve diğer ebeveynle rekabete girerler (anne, babaya sahip olduğu için kız çocukları anneleriyle; baba da anneye sahip olduğu için erkek çocukları babalarıyla rekabet ederler). Sonraki süreçte çocuk, anne ve babasıyla rekabet etmektense hemcinsi olan ebeveyni gibi olmaya çalışarak onun elde ettiklerini kazanabileceği düşüncesiyle hareket eder. Bu şekilde de çocukla ebeveyn arasında bir özdeşim sağlanır. Kızlar annelerini erkekler de babalarını örnek alarak kız ve erkek olmayı öğrenmeye ve cinsiyet rollerini kazanmaya başlarlar.

Çocukların, cinsiyet rollerini sağlıklı şekilde öğrenebilmeleri için bu evrede ebeveynlerin kendi cinsel kimliklerinden memnun olmaları ve bunu çocuklarına yansıtmaları oldukça önemlidir. Anne ve babanın birbirlerine yönelik olumlu tutumları da çocukların cinsiyet rolleri hakkında sağlıklı bilgi almalarında ve cinsel kimlikleriyle sağlıklı özdeşimler kurmalarında son derece etkilidir.

3-6 yaş döneminde çocukların cinsel merakları yoğunlaşır. Bu dönemde yapılan en sık hatalardan biri; "ayıp", "günah" vb. söylemlerle çocukları cinsel meraklarından ötürü suçlu hissettirmektir. Cinselliğin bu şekilde tabulaştırılması ve cinsel eğitimin göz ardı edilmesi, çocukların cinsiyet rollerini özümseyememesi, kimlik karmaşası yaşaması, hemcinsi olan ebeveyni aşırı kıskanması/korkması (Oidipus Kompleksi) ve ilerleyen dönemlerde karşı cinsle olumlu iletişim ve birliktelikler kuramaması gibi problemler yaşamasına neden olur.

Sağlıklı bir gelişim evresi için ebeveynlerin birbirlerine olumlu tutumlar beslemeleri ve bunu çocuğa yansıtıp bilinçli ve iyi rol modeller olarak çocukların kimlik rollerini kazanmasını sağlamalıdırlar. Bununla birlikte çocukların cinsel meraklarını ayıplamamaları ve cinsel eğitimlerine önem vermeleri gerekmektedir.

Okuma Önerisi:

📍 Cinsellik Üzerine, Sigmund Freud - Say Yayınları
📍 Kral Oidipus, Sophokles - İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

Daha yeni Daha eski