Kumar Bağımlılığı Ve Tedavisi

Kumar ve Kumar Bağımlılığı Nedir?

Türk Ceza Kanununa göre kumar, kazanç amacıyla yapılan ve kazanmanın şansa bağlı olduğu oyundur. Günümüzde insanları eğlendirme amacıyla sıkça kullanılmaktadır. Kumarın dinlenme ve güzel zaman geçirme şeklinde sunulması oldukça yaygındır. 

Pek çok güzel maskesi bulunsa da kumar bağımlılığı insanların kurtulması gereken bir hastalıktır. Kumar bağımlısı haline gelenler kumar oynama isteğini frenleyemezler. Kumar bağımlılığı, kişinin kendisine, ailesine ve sosyal çevresine sayısız zarar verir.

Kişinin ekonomik durumunun kötüleşmesine neden olur. Çevresi ile etkileşimini azaltır. Güvene dayalı ilişkilerini bitirir. Psikolojik yıkımları beraberinde getirir. İş yaşamında başarılı olmasına engel olur. Kişinin hayat kalitesini düşürür. Boşanma ve aile içi şiddeti arttırır.

Kumar bağımlılığının ülkemizdeki yaygınlığı %3 civarındadır. Tedavi edilmeyen bağımlılar kayıplarını gidermek üzere daha fazla risk alırlar. Tüm kayıplarını bir anda telafi etmeyi denerler.

Kumar bağımlıları tüm ekonomik varlıklarını bu şekilde kaybedebilirler. Bu sarmalın içine düşen bağımlılar zamanla daha fazla yalan söylemeye başlar. Kaybettikleri maddi kaybı yerine koyabilmek için hukuk dışı yollara başvurabilirler. 

Kumar Bağımlılarına Nasıl Davranılmalı?

Aileler kumar bağımlısı yakınının durumundan doğrudan etkilenir. Kişiyi kumar bağımlılığından kurtarmak için yoğun çaba sarf ederler. Bağımlı yakınlarını çoğu kez sözlü olarak ikaz etme gayretinde bulunurlar. Kumar bağımlılığını, ahlaki ve dini bir zafiyet olarak nitelendirip yakınlarına nasihat etmeye çalışırlar.

Ancak bu durum pek çok kez ters teper. Kumar bağımlısı birey kazanma ve tekrar oynama isteğinden vazgeçemez. Kumar bağımlısına nasıl davranılmalı sorusuna yanıt olarak uzmanlardan destek istenmelidir.

Kumar Bağımlılığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kumar bağımlılığı nasıl tedavi edilir sorusu bağımlılıktan kurtulmak isteyenlerin ve ailelerinin yanıt aradığı bir sorudur. Öncelikle bu tedavinin bir ekip işi olduğu bilinmelidir. Bu ekip, kişinin ailesi, doktor ve psikologdan oluşmaktadır.

Tutum ve davranışlarını düzenleyemeyen bireyin kontrolü ailesinin yardımıyla sağlanabilir. Aile, bağımlı bireyin ekonomik ilişkileri gözetim altında tutar. Kumar bağımlılığından kurtulması amacıyla yardım almasına destek verir. Sürecin tamamında bağımlı ile beraber olur.

Kumar bağımlılığından kurtulmak için doktorun görevi beyindeki patolojik bozuklukları bularak gerekli ilaç tedavisini düzenlemektir. Kişi, bağımlılığının patolojik bir rahatsızlık olduğunu kabul etmelidir.

Psikoterapist ise bireyi kumar oynamaya iten faktörleri ortaya koyar. Kumar oynama isteğinin ne zaman geldiğini tespit eder. Bu yoğun istek ile nasıl baş edilebileceğini belirler. Kişinin kumar oynama isteği tekrarlanırsa oluşabilecek riskleri saptar. Kişiye özel düzenlenecek tedavi ile bağımlılıktan kurtulmak mümkündür. Bu üçlü mekanizmanın ortak çalışması ile kişinin bağımlılığı kontrol altına alınır. 

Kumar Bağımlılarının Kişilik Özellikleri Nelerdir?

Kumar bağımlılarının kişilik özellikleri incelendiğinde; heyecan arayan, çabuk sıkılan, hiperaktivite bozukluğu olanların bağımlılığına yatkın olduğu görülmektedir. Coşku ve durgunluk durumlarını arka arkaya yaşayan bireylerin bağımlı olma oranı fazladır.

Bağlanma ihtiyacı duyanlar kumarı bir bağlanma noktası olarak görürler. Alkol gibi diğer bağımlılık yapıcı maddeleri kullananların kumar bağımlısı olma ihtimali artmaktadır. Çoğu kez diğer bağımlılık yapıcı maddeler kumar bağımlılığına eşlik etmektedir.

Yakın çevresinde kumar bağımlısı bulunanların bu bağımlılığa yakalanma riski daha yüksektir. Sosyal çevresinde çeşitli kumar türleri ile uzak ve yakın temas kuran bireyler daha çabuk kumar bağımlısı olurlar.

Kumar bağımlılığı konusunda desteğe ihtiyacınız var ise Telegram Bahis Gruplarına katılabilirsiniz.

“Kumar bağımlılığı genetik midir?” sorusu sıkça sorulsa da çalışmalar kumar bağımlılığının genetik olmadığını ortaya koymuştur. 
Kumar bağımlılığı nedir? Kumar bağımlılığından nasıl kurtulurum? Patolojik kumar bağımlılığı nedir? Sanal kumar bağımlılığı nedir? Kumar bağımlıları nasıl ikna edilir? gibi sorularınız için merkezimizle irtibata geçebilirsiniz. Merkezimiz, aile ve danışan mahremiyetine önem vermektedir. Tüm uzmanlarımıza güvenebilir ve mahremiyetinizin korunacağından emin olabilirsiniz.

 

Yorumlar

Daha yeni Daha eski