Trefinasyon: Kafatasındaki Karadelik

 

Trepanasyon, basit cerrahi aletler kullanılarak bir deliğin açıldığı, kesildiği veya kafatasına kazındığı cerrahi bir müdahaledir. Kafatasını delerken ve kemiğin bir parçasını çıkarırken, dura mater alttaki kan damarlarına, meninkslere ve beyne zarar vermeden açığa çıkar. Trefinasyon, kafa içi hastalıkları, epileptik nöbetler, migren ve zihinsel bozukluklarla ilişkili sağlık problemlerini baskıyı hafifleterek tedavi etmek için kullanılmıştır. Ayrıca, bir kafa darbesi aldıktan sonra kırık kafatasından parçalanmış kemik parçalarını çıkarmak ve kafatasının altında oluşacak kan havuzlarını temizlemek için ilkel bir acil cerrahi müdahale şekli olarak kullanıldığına dair kanıtlar da var.


İlk Trefinasyon Vakaları

Trepanasyon, Neolitik dönemden tarih öncesi zamanlara kadar dayanır. Arkeolojik kanıtların ana parçaları mağara resimleri ve insan kalıntıları biçimindedir; kafatasları tarih öncesi çağlardan kalmadır. İlk kalıntılar Fransa'daki bir yerleşim yerinde MÖ 6500 civarına dayanıldığı düşünülen kırk trepanasyon vakasını içeriyordu; bu bölgede bulunan kafataslarının üçte birine tekabül ediyordu. Bu tür bölgelerde bulunan insan kalıntılarından, Trefinasyon'un birçok kafatası iyileşme belirtileri gösterdiği görülmüştür. Ayrıca hastanın olaydan sonra yıllarca yaşadığını, hatta bazen daha sonra tekrar trepanasyon yaptırdığına dair kanıtlarda vardır.

Mezoamerika'da Trefinasyon

Kolomb öncesi Mezoamerika'dan, ikonografik sanat eserlerine ve sömürge sonrası döneme ait raporlara ek olarak, mezarlarda fiziksel kafatası kalıntılarına dair kanıtlar buluyoruz. Olaylar, And uygarlıklarından ve Paracas kültürü gibi İnka öncesi kültürlerden Güney Amerika'da yaygındır. Güney Lima'daki Ica'da, mezarların trepanasyon, kafatası parçalanması ve modifikasyon belirtileri gösterdiği yer. Meksika, Guatemala ve Yucatan Yarımadası'nda arkeolojik kanıtlar MS 950 ile 1400 yılları arasına tarihlenmektedir. Amerika kıtasından yayınlanan en eski arkeolojik araştırma, Norveçli etnograf Carl Lumholtz'un Tarahumara dağlarında araştırma yaptığı MS 19. yüzyılın sonlarına aittir. 


Avrupa'da Trefinasyon

Klasik ve Rönesans dönemlerinde Avrupa'dan, Yunan ἀνάτρησιζ olarak adlandırılan Hipokrat ve Galen'in ünlü ve temel yazıları da dahil olmak üzere arkeolojik ve edebi kaynaklardan trepanasyon kanıtlarına sahibiz. Hem Amerika'dan hem de Avrupa'dan gelen kanıtlarla uğraşırken göze çarpan bir şey, bu tekniğin ne kadar yaygın olduğu ve her iki kıtada da etki ve birliktelikten bağımsız olarak nasıl büyük bir cerrahi teknik olarak ortaya çıktığıdır.


Çin'de Trefinasyon

Han ve Chen, erken Çin'de trepanasyonun arkeolojik kanıtlarına ilişkin özellikle ilginç bir çalışmayı tamamladı. Tarih öncesi Çin'de kraniyal perforasyon gösteren 5000-2000 BP arasında değişen beş bölgeden altı örneğe baktılar. Han ve Chen tarafından analiz edilen en eski kafatası, Fuikia aite, Guangrao, Shandong'dan M382 Cranium idi. M382, Dawenkou kültüründen yetişkin bir erkeğin en geniş noktasında 31 mm'lik bir delik gösteren kafatasıydı. İyileşme kanıtı, hastanın daha sonra ölmeden önce iyileştiğini ve önemli bir süre yaşadığını gösteriyor. M382, yaklaşık 5000 BP'ye tarihlenen radyokarbondu. Han ve Chen, trepanasyonun neden yapıldığına dair özellikle ilginç bir hipotez ortaya koyuyor: iblislerden korunmak için canlı veya ölü insanlardan kemik diskleri elde etmek.


Çağdaş Bir Tedavi Olarak Trefinasyon

Trepanasyon hakkında çıkarabileceğimiz sonuç, bu eski cerrahi tekniğin şaşırtıcı derecede yaygın olduğu ve canlılar ve ölüler üzerinde kafa travması ile bağlantılı olarak manevi ve deneysel de dahil olmak üzere başka nedenlerle uygulandığıdır. Farklı yaş ve cinsiyetteki bir dizi hastadan alınan kafatası kanıtları, ameliyatın erkekler, kadınlar ve çocuklar üzerinde yapıldığını gösteriyor. İyileşme kanıtı ve birden fazla çapak deliği, bir hayatta kalma oranı olduğunu ve hatta bazılarının tekrar tekrar ameliyat edildiğini gösteriyor. Ancak bazı kafatasları bize operasyonun risklerini de gösteriyor. Ortaya çıkan bazı kafatasları, Trefinasyon tamamlanmadığı için prosedürün operasyonun ortasında terk edildiğini kanıtlıyor.

Bu tekniğin dünyanın farklı yerlerinde ve birbiriyle alakasız dönemlerde kullanılmış olması garip gelebilir. Bununla birlikte, doğal olarak trepanasyona yol açabilecek baskıyı hafifletme arzusunda kabul edilen bir cevap olarak bir mantık vardır. Sonuçta, teoride trefinasyon işe yarıyor ve bazı durumlarda pratikte çalışıyor. Bu nedenle, teknik modern tıpta birçok nedenden dolayı hala kullanılmaktadır . Örneğin, kornea nakli gibi bazı modern göz ameliyatlarında trepanasyon kullanılır; sadece farklı bir şekilde, kraniyotomi adı verilen bir sahte bilim biçimi olarak adlandırılır. Aynı zamanda modern kafa içi basınç izlemede ve subungal hematom (tırnak altındaki kan) cerrahisinde de kullanılır, çünkü biri tırnak ve diğer kemiklere atıfta bulunarak trepanasyona da atıfta bulunabilir.

Yorumlar

Daha yeni Daha eski